Зеленски: Благодарам на Бајден и Америка, мора да обезбедиме победа оваа година!

1 min read

Украинскиот претседател Володимир Зеленски одговори на говорот на американскиот претседател Џо Бајден во Варшава вечерва.

Во реакција на Твитер, Зеленски им се заблагодари на Бајден и Америка за „нивното лидерство во собирањето на светот за поддршка на слободата и за нивната клучна помош за Украина“.

– Заедно одиме кон заедничка победа и мора да ја обезбедиме уште оваа година!, порача украинскиот претседател на Твитер.

Тој го цитираше Бајден кој рече „Киев стои силно. Киев стои гордо, стои висок и најважно, стои слободно“.

– Сите стоиме обединети и храбри – Украина, САД и целата наша коалиција на победата, напиша Зеленски.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

И покрај суспензијата на СТАРТ, Русија ќе продолжи да ги почитува ограничувањата за нуклеарното оружје утврдени со Договорот

Следно

Нормализиран сообраќајот на патот Битола – Прилеп

Latest from Blog