Запрена спасувачката акција во Дњепар: 20 лица и натаму се водат за исчезнати, шансите да се пронајде некој се нула

1 min read

Тимовите за вонредни состојби ја прекинаа потрагата по исчезнати лица под урнатините на високата станбена зграда погодена од руски проектил во украинскиот град Дњепар (Днипро), јави ДПА.

Дваесет лица се уште се водат како исчезнати, соопшти службата за цивилна заштита.

– Шансите да се пронајде некој, за жал, се на нула, рече градоначалникот Борис Филатов. Можно е некои од телата да се толку изобличени од пожарот и уривањето на зградата што тешко ќе се најдат, рече тој.

Од нападот во саботата, 45 тела, меѓу кои и шест деца, досега се пронајдени во големиот град во централна Украина во областа Днепропетровск. Околу 80 лица се повредени, од кои 28 се во болница, а голем дел од нив се во критична состојба.

Уништени се повеќе од 230 станови во деветкатницата.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

РИА Новости: Првите доброволци од Србија започнаа борбена обука во регионот на Запорожје

Следно

Водици – празник над празниците за охриѓани

Latest from Blog