Вучиќ: „Независноста на Косово нема да ја признаеме ниту де факто ниту де јуре“

1 min read

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, истакна дека независноста на Косово нема да ја признаат ниту де факто ниту де јуре, јавува Анадолу.

Вучиќ во Врање се обрати пред граѓаните, при што се осврна на прашањето со Косово.

„Нема да ја признаам независноста на Косово. Нема предавање. Независноста на Косово нема да ја признаеме ниту де факто ниту де јуре“, рече српскиот претседател.

Во рамки на дијалогот меѓу Косово и Србија, премиерот на Косово, Албин Курти, и српскиот претседател Вучиќ, со посредство на ЕУ на 18 март ќе се состанат во Охрид, Северна Македонија.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

АФАД: Бројот на загинати во разорните земјотреси во јужна Туркије порасна на 47.975

Следно

Вучиќ: Сакаме мир со Албанците, но јас нема да ја потпишам независноста на Косово

Latest from Blog