Вучиќ за посетата на неговиот син Данило на Република Српска: Дали сакавте да го убиете?

1 min read

Говорејќи за престојот на неговиот син Данило во Република Српска, српскиот претседател Александар Вучиќ рече дека не ја разбира смислата на приказната за неговата посета и дека тој не бил дел од ниту една делегација

Зборувајќи за престојот на неговиот син Данило во Република Српска, српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека службите на БиХ постапиле непрофесионално и дека медиумите постапиле „грубо“.

„Ова е интересна приказна. Не ја разбрав поентата на сето ова со Данило. Која беше грешката? Дека рековте дека е дел од делегација? Лажевте. Никаде не пишува дека е дел од делегацијата. Ова го објавија тајкунските медиуми во Србија, а го пренесуваа нивните медиуми. Не бил дел од ниту една делегација, ништо“,

изјавил Вучиќ, а потоа побарал од соработниците „да му донесат папка“.

Сега ќе видите до каде оди сечија дрскост. И домашните и странските медиуми. За мене непрофесионалноста на босанските служби е неверојатна бидејќи такви работи не се прават, додаде Вучиќ, пренесува Нова.рс.

Вучиќ објасни дека писмото испратено преку амбасадата е стандарден документ и дека тоа обично се прави.

„Истите документи ги имаше и Борис Тадиќ. Сè е логично, што беше проблемот. Се чинеше дека проблемот е што тоа беше мојот син. Еве го документот за мојот син, а еве за Тадиќ и членовите на неговото обезбедување“,

рече Вучиќ покажувајќи ги хартиите.

Според него, службите на БиХ покажале непочитување.

„Ги објавивте броевите на мобилните телефони и пиштолите на обезбедувањето на мојот син. Што правевте, сакавте да го убиете? Што е тука проблемот. Сите овие и многу други документи ќе ги покажам во понеделник во ‘Кирилица’. Секако дека ќе гризам и ќе јадам за моите две поголеми деца, бидејќи тие само мене ме имаат за родител. Продолжете да го правите тоа, а јас ќе продолжам да докажувам колкави лажговци сте“,

рекол Вучиќ.

Синот на српскиот претседател Данило Вучиќ, кој учествуваше на прославата на 9 јануари, Денот на Република Српска, престојуваше во Босна и Херцеговина придружуван од вооружени припадници на српската полиција, објавија медиумите во Босна и Херцеговина како одговор на тврдењата на Александар Вучиќ дека неговиот син во Босна и Херцеговина престојувал исклучиво како приватно лице.

Српската амбасада во Сараево преку дипломатски канали го известила Министерството за надворешни работи на БиХ дека Данило Вучиќ доаѓа во таа земја од 8 до 11 јануари со намера да ги посети Бања Лука и Јахорина и дека тие денови ќе биде придружуван од пет вооружени лица, се наведува во писмото, чиј примерок објави порталот Истрага.ба, близок до безбедносните служби во Босна и Херцеговина.

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Нема доволно потписи за вонредна седница на Советот на Град Скопје

Следно

Зеленски: Мораме да бидеме подготвени на границата со Белорусија

Latest from Blog