Во живо Претседателски избори – прв круг

1 min read

Граѓаните на Северна Македонија бираат шеф на државата кој ќе ги води во следните пет години. Во изборната трка има седум кандидати, а за победа во првиот круг е потребно кандидатот да освои гласови на повеќе од половината од вкупниот број регистрирани гласачи. Ако тоа не се случи, ќе има втор круг, на 8 мај, заедно со парламентарните избори.

На гласачките места во Северна Македонија кои се отворија утрово на 24 април во 7 часот, граѓаните ќе можат да го дадат својот глас за еден од седумтемина кандидати за Претседател на државата, што е најголем број на кандидати во историјата на претседателските избори.

Право да гласаат за својот фаворит имаат 1.814.317 граѓани.

Повеќе за иборите ТУКА

Извор: Радио Слободна Европа

Претходно

Може да гласаат и граѓаните со истечени лични документи од 24 јули 2023 година

Следно

Ердоган ќе се состане денес со Штајнмаер во претседателскиот комплекс во Анкара

Latest from Blog