Во руски напад загина двегодишно девојче, а пет деца се повредени

1 min read

Во серијата руски напади врз Украина во текот на ноќта загина двегодишно девојче, а 22 лица, од кои пет деца,  се повредени. Смроносниот напад бил извршен врз резиденцијална област во градот Дњипро. Гувернерот на регионот, Серхи Лисак, изјави дека три од повредените деца се во тешка состојба. во болница.

Спасувачи извлекуваат преживеани во нападот врз Дњипро

Експлозии се слушнаа и над главниот град Киев, каде повторно се активираа системите за противвоздушна одбрана. Напади се пријавени и во други делови на земјата – во Суми се слушнале 87 експлозии – резултат на руско гранатирање. Повеќе од десетина експлозии се пријавени и во јужните градови Бердјанск и Мелитопол, кои се уште се под руска окупација.

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Мојсова-Чепишевска: Македонскиот јазик ќе се изучува и на додипломските студии на Универзитетот во Вроцлав

Следно

Капитенот на Тотенхем се враќа во Франција

Latest from Blog