Во Пакистан распоредена армијата поради тензиите по апсењето на поранешниот премиер Кан

1 min read

ИСЛАМАБАД (АА) – Пакистанските власти денес наредија распоредување на армијата во провинциите Пенџаб и Хајбер Пахтунхва поради демонстрациите против апсењето на поранешниот премиер Имран Кан, јавува Анадолу.

Федералното Министерство за внатрешни работи ги одобри барањата на провинциските преодни влади за распоредување војници.

Одлуката следуваше откако полицијата приведе голем број опозициски активисти во текот на ноќта низ Пакистан по гневот и широко распространетите протести поради апсењето на Кан под обвинение за корупција.

Најмалку три лица загинаа во судирите меѓу демонстрантите од партијата на Кан, пакистанската Техрик-е-Инсаф (ПТИ) и полицијата, соопштија официјални претставници.

Меѓу приведените беа Умар Шарфраз Чема, поранешен гувернер на североисточната провинција Пенџаб, Асад Умар, генерален секретар на ПТИ и неколку пратеници и партиски претставници.

ПТИ денес повика на национални протести, но се огради од насилство, повикувајќи ги приврзаниците да останат мирни и да се соберат пред полицискиот штаб во Исламабад, каде што Кан се појави пред судија.

Додека мобилниот интернет и платформите за социјални медиуми остануваат ограничени, училиштата беа затворени во многу делови од земјата.

Претходно лидерот на ПТИ, Шах Махмуд Куреши, рече дека партијата нема информации за тоа каде се наоѓа Кан.

Адвокатот на Кан, Фајсал Чодри, исто така, им кажа на новинарите дека немал контакт со својот клиент.

Поранешниот премиер беше обвинет од Високиот суд во Исламабад во еден од неколкуте случаи поднесени против него од неговото соборување минатиот април. Неговата партија вели дека случаите се политички мотивирани.

Откако беше сменет од власт по губењето гласање за доверба, тој водеше кампања за предвремени избори и ги обвини САД, како и моќната војска во земјата, дека го смениле од функцијата.

Кан беше уапсен во врска со наводите за корупција во која е вклучена фондацијата на Универзитетот Ал Кадир.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

ПЕТТОТО ИЗДАНИЕ НА ФЕСТИВАЛОТ ЛИТЕРА СО ГОСТИ ОД ХРВАТСКА, ПРОМОЦИИ И РАБОТИЛНИЦИ ЗА ДЕЦА И УМЕТНИЦИ

Следно

Голема полициска акција во Сараево: Уапсени осум лица осомничени за криминал, меѓу нив и градоначалник

Latest from Blog