Во Москва започна состанокот за Сирија на шефовите на дипломатиите на Туркије, Русија, Иран и Асадовиот режим

1 min read

МОСКВА (АА) – Започна состанокот за Сирија на шефовите на дипломатиите на Туркије, Русија, Иран и Асадовиот режим во Сирија, јавува Анадолу.

Овој состанок на министрите за надворешни работи на Туркије, Русија, Иран и Асадовиот режим се одржува во рускиот главен град Москва.

На состанокот што е во тек во Министерството за надворешни работи на Русија присуствуваат шефот на турската дипломатија, Мевлут Чавушоглу, министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров, иранскиот министер за надворешни работи, Хусејин Емир Абдулахијан, и министерот за надворешни работи на Асадовиот режим во Сирија, Фејсал ел Микдад.

Лавров ќе има обраќање на делот на состанокот отворен за медиумите.

На состанокот ќе се вршат консултации за решавање на кризата во Сирија.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Маж упаднал во сиропиталиште, убил девојче, повредил девет лица: Хорор во Полска

Следно

(ВИДЕО) Евровизија: Србија и Хрватска се пласираа во финалето

Latest from Blog