ВО ДВЕ СРПСКИ МОМЧИЊА ПУКАНО ОД КОЛА ВО ДВИЖЕЊЕ – повторно хаос во Косово, полицијата го пропуштила возилото со сторителите!

1 min read

Канцеларијата на Владата на Србија за Косово и Метохија денеска соопшти дека бара итна и одлучна реакција на меѓународната заедница, по повредувањето на две момчиња во Готовуши во близина на Штрпце.

Врз момчињата било пукано од возило во движење, при што едниот е застрелан во рака, а другиот во рамо. Тие се хоспитализирани во Грачаница.

Од Канцеларијата за КиМ тврдат дека, иако неколку очевидци ја виделе регистрацијата на возилото од кое се пукало, но локалната полиција го пропуштило возилото со осомничените.

Поради инцидентот Србите од Косово го блокираа регионалниот пат Штрпце – Урошевац.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

СО ДЕНОВИ СЕ ТРАГАШЕ ПО НЕА – денес на Бадник тажна вест, Зојка е пронајдена мртва покрај овој манастир

Следно

Курти со осуда за пукањето врз српските момчиња: Осомничениот несомнено ќе се соочи со судските власти

Latest from Blog