ВМРО НП: Да се бојкотира палењето огнови за Бадник

1 min read

ВМРО-Народна партија ги повикува граѓаните на Скопје да го бојкотираат палењето на т.н. бадникарски огнови низ градот за време на еден од најтешките православни празници – Бадник, бидејќи со тоа се помага да не се влошува и така тешката еко-катастрофа со која се соочува нашиот град, а во исто време се зацврстува македонскиот православен идентитет.

-Граѓаните на Скопје треба да знаат дека палењето на огнови во Македонија е донесено и наметнато за време на српската окупација. Никогаш во македонската историска и христијанска традиција порано на ваков начин не се дочекувал Бадник, а и денеска најголем број од градовите низ Северна Македонија немаат таква традиција што значи се спротиставуваат на ваквите пагански елементи во рамките на нашето свето и православно христијанство, се вели во соопштението од ВМРО-Народна партија. 

ИЗВОР: skopjeinfo.mk

Претходно

„Жолтата куќа“ од Колорадо

Следно

Што до сега е познато за новиот сој корона: Најзаразниот досега, за една недела двојно се зголеми бројот на заболени во САД

Latest from Blog