(ВИДЕО) Урнат рекордот на посетеност на еден натпревар на НБА

1 min read

Дури 68 323 посетители го следеа натпреварот меѓу Сан Антонио Спарс и Голден Стејт Вориорс, со што се постави нов рекорд.

Натпреварот се одигра во салата „Аламодом“ во Сан Антонио, на одбележувањето на 50 годишнината од нејзиното постоење. Во неа локалниот тим – Спарс играше од 1993 до 2002 година.

Со синоќешниот натпревар е урнат рекордот стар 25 години кој беше поставен во 1998 година кога Чикаго Булс, тогаш предводени од легендарниот Мајкл Џордан, играа против Атланта Хокс во „Џорџија Хаус“ пред 62 046 гледачи.

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Мицкоски: Ќе се инвестираат повеќе од 150 милиони денари во Гази Баба

Следно

Со палење на маските и василичарско оро завршува Вевчанскиот карневал

Latest from Blog