(ВИДЕО) Украинците вежбаат на „леопард 2“

1 min read

Украинските војници во Полска се обучуваат од инструктори од Полска, Норвешка и Канада

Украинските сили почнаа со обука на „леопард 2“ во Полска. Видеото го објави украинското Министерство за одбрана.

Украинските војници во Полска се обучуваат од инструктори од Полска, Норвешка и Канада.

Вежбите ги посети и полскиот претседател Анджеј Дуда.

„Не само што собираме тенкови за Украина, туку спроведуваме и обука за украинските војници да бидат подготвени и способни да се спротивстават на рускиот напад“,

рече тој.

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Арсовска се сретна со Григоријан од УНДП: Ќе се одбележува 60-годишнината од земјотресот во Скопје

Следно

Ердоган: Спасувачите од урнатините извлекоа над 8.000 преживеани

Latest from Blog