(ВИДЕО) Циклонот Габриел се оддалечи од Нов Зеланд, зад себе остави поплавени куќи, има и мртви

2 mins read

Од жителите на тешко погодените области сега се бара да штедат вода и храна поради стравувањата од недостиг откако Нов Зеланд прогласи национална вонредна состојба поради циклонот, трет пат во својата историја

Фото: EPA-EFE/NEW ZEALAND POLICE HANDOUT AUSTRALIA AND NEW ZEALAND OUT HANDOUT

Циклонот Габриел денеска ослабе и се оддалечи од Нов Зеланд додека земјата почна да ги проценува штетите предизвикани од поројните поплави, одроните од кал и силните ветрови во кои загинаа три лица, а илјадници беа принудени да ги напуштат своите домови.

Габриел, циклонот што стигна до Нов Зеланд во неделата пред да се пресели по источниот брег на Северниот Остров, отсече цели градови, однесе фарми, мостови и добиток и потопи куќи, пренесоа светските агенции.

„За среќа, поминавме низ најлошото невреме, но сè уште не сме надвор од опасност“,

рече министерот за управување со вонредни состојби Киеран МекАнулти, за време на брифингот за медиумите.

„Ова е значајна катастрофа и ќе бидат потребни неколку недели за да се опорават оние области кои се најпогодени… Во ова сме на долг рок“,

рече министерот.

Од жителите на тешко погодените области сега се бара да штедат вода и храна поради стравувањата од недостиг откако Нов Зеланд прогласи национална вонредна состојба поради циклонот, трет пат во својата историја.

Делови од новозеландскиот Северен Остров, дом на околу 75 отсто од петте милиони жители на земјата, ја доживуваат втората голема бура во последните недели. Рекордните дождови минатиот месец предизвикаа поројни поплави, а четири лица го загубија животот.

Екипите за итни случаи вчера пронајдоа тело за кое се верува дека е тело на доброволец пожарникар кој исчезна од неделата вечер по лизгање на земјиштето на плажа во близина на најголемиот град во земјата, Окленд, соопштија властите. Потврдено е дека уште две лица се мртви во заливот Хок, регион на источниот брег на Северниот Остров. Властите проценуваат дека досега се раселени повеќе од 10 000 луѓе.

Хеликоптери ги превезуваа луѓето кои беа заглавени на покривите на безбедно, додека воените авиони ќе се користат за испорака на основните материјали во изолираните градови, рече МекАнулти.

Метеоролошката служба соопшти дека циклонот Габриел сега се наоѓа на исток од земјата и продолжува да ја следи подалеку од Северниот Остров и времето сега се подобрува. Сепак, реките во заливот Хок остануваат ризик и локалната управа за вонредни состојби нареди понатамошна евакуација рано денеска. Околу 225 000 клиенти низ островот останаа без струја, што го отежнува чистењето.

Силни ветрови и обилни дождови го погодија Северниот Остров, дом на повеќе од три четвртини од петте милиони жители на земјата, ноќта меѓу понеделникот кон вторникот, предизвикувајќи поплави и лизгање на земјиштето.

Премиерот Крис Хипкинс го нарече Габриел „најзначајниот временски настан што се случи во Нов Зеланд овој век“, а беше прогласена национална вонредна состојба на една недела.

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

СП за клубови за оваа године ќе се игра во Саудиска Арабија од 12 до 22 декември

Следно

Зеленски: Ситуацијата на источниот фронт е исклучително тешка

Latest from Blog