(ВИДЕО) Поплави во Италија: Стотици евакуирани, затворени патишта, заглавени автомобили

1 min read

Голем дел од регионот Емилија Ромања е во црвена тревога, мобилизирана е цивилната заштита и максимално се внимава и на поплавите на реките и на свлечиштата на Апенините

ФОТО: EPA-EFE/MAX CAVALLARI

Обилни врнежи од дожд и поплави предизвикаа евакуација на околу 900 луѓе во италијанските региони Емилија Ромања и Марке, откако реките и потоците се излеаа од коритата. Областите долж јадранскиот брег се евакуирани, пренесува новинската агенција АНСА.

Над 500 лица се евакуирани во Равена, а 200 од нив во Болоња. Сите останати исто така се евакуирани од регионот Емилија Ромања.

Голем дел од регионот Емилија Ромања е во црвена тревога, мобилизирана е цивилната заштита и максимално се внимава и на поплавите на реките и на свлечиштата на Апенините.

Одделот за несреќи и итни случаи на болницата Сенигалија во близина на Анкона, главниот град на регионот Марке, мораше да биде евакуиран поради поплави. До граѓаните околу реката Миса е упатен апел да се преселат на горните катови на зградите. Нема извештаи за жртви. Противпожарните служби пријавија соборени дрвја, одрони и заглавени автомобили. Пожарникарите биле повикани повеќе од 120 пати, велат тие.

Железничките врски меѓу градовите во регионот се прекинати, а во некои градови властите ги затвориле училиштата. Општините вдолж Јадранот го блокираа пристапот до плажите поради силните ветрови и високите бранови.

Реката Савио се излеа од коритото во градот Чезена, во срцето на регионот Емилија-Ромања, а некои жители од поплавените улици излегоа на покривите од куќите за да чекаат спас со хеликоптери, соопштија италијанските пожарникари.

Агенцијата за цивилна одбрана, вчера, издала предупредување на највисоко ниво,  за поплави и лизгање на земјиштето во регионот Емилија-Ромања. Од Агенцијата упатиле апел до жителите во одредени области да избегнуваат непотребни патувања и доколку е можно да работат од дома.

Во регионот Емилија-Ромања, најпроблематична е ситуација во Ричионе каде што железничката станица е затворена и каде е поплавена и болницата за итни случаи. Во градот блокирани и непроодни се сите мостови и подвозници.

Поради лошите временски услови во Емилија-Ромања и областа на јадранскиот брег, железничкиот сообраќај е во прекин на линијата Болоња-Римини, меѓу Форли и Римини и на линијата Ферара-Римини, меѓу Равена и Римини.

Во Тоскана во раните попладневни часови поради силните налети на североисточен ветер и разбрануваното море во каналот Пиомбино прекинато е движењето на траектите до Рио Марина, на островот Елба. Како што е објаснето од пристаништето во Пиомбино, сите други врски со Портофераио се редовни.

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Коалицијата на Кирил Петков нема да поддржи влада на ГЕРБ-СДС на чело со Марија Габриел

Следно

Потпишан договор Фронтекс да ги чува црногорските граници

Latest from Blog