(ВИДЕО) Погледнете како рамна земја во Туција се претвори во огромен кањон

1 min read

Новосоздадениот кањон е длабок 30 метри и зафаќа површина од 35 хектари, пишува „Ал Џезира“, која ја објави снимката од дрон

Помина една недела од катастрофалниот земјотрес во југоисточна Турција. Најмалку 36 000 луѓе загинаа и има се помалку надеж да се најдат преживеани.

Оваа снимка од дрон прикажува маслинов насад во Турција уништен од земјотресите.

Околните карпи пукнале и земјатаа се расцепила на два дела, така што настанала пукнатина широка 200 метри.

Новосоздадениот кањон е длабок 30 метри и зафаќа површина од 35 хектари, пишува „Ал Џезира“, која ја објави снимката од дрон.

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Ковачевски: Реконструкцијата ќе внесе нова енергија и ќе стави точка на лагите за предвремени избори

Следно

Турски град ќе биде срамнет со земја и повторно изграден по земјотресите

Latest from Blog