ВИДЕО: Погледнете како Бензема строго се придржува до постот

1 min read

Напаѓачот на Реал Мадрид е еден од многуте професионални спортисти кои се придржуваат до муслиманската традиција на пост од утро до мрак во текот на месецот Рамазан. Годинава Рамазан започна на 22 март, а завршува на 21 април. Спортистите кои постат не смеат да јадат и пијат ништо во текот на денот.

Бензема неколку пати беше фатен од камерата како на тренинзи и натпревари става вода во уста, но ја плукна за да не го прекине постот. Од почетокот на Рамазан, Бензема одигра три натпревари за Реал и постигна вкупно шест гола – три против Ваљадолид и три против Барселона. Во среда од 21 часот ќе играат и со Челзи во Лигата на шампионите.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Владата вели дека нема да плаќа пенали на „Бехтел и Енка“ ако не се зголеми работната недела, туку дополнителни трошоци за изградба

Следно

Амбасада на САД: Нема мирно да гледаме како Додик го поттикнува новиот конфликт во Босна и Херцеговина

Latest from Blog