(ВИДЕО) Објавени полициски снимки од вооружениот напад во банка во Луисвил, Кентаки

1 min read

Станува збор за снимки кои се од камерите поставени на телата на полицајците

Полицијата објави снимка на која се прикажани моментите кога полицајците пристигнале на местото на вооружениот напад во банка во центарот на Луисвил, во американската сојузна држава Кентаки, кога маж отворил оган врз нив. Станува збор за снимки кои се од камерите поставени на телата на полицајците.

За време на нападот, 23-годишникот со пушка пукал во 13 луѓе, убивајќи четворица.

Еден полицаец бил застрелан во главата неколку минути по доаѓањето на местото на настанот.

Заменик-началникот на полицијата во градот Луисвил, Пол Хемфри, на прес-конференција ги пофали полицајците за нивниот херојство, пишува Асошиетед прес.

Полицијата добила дојава за пукање во 8:38 часот, а на местото на настанот пристигнале двајца полицајци три минути подоцна. Тие не излегле ни од патролното возило кога вооружениот напаѓач почнал да пука во нив.

„Назад, назад, назад“, извикува еден од полицајците, додека во позадина се слушаат пукотници.

На фотографијата од надзорната камера се гледа како напаѓачот во фармерки, сина кошула и патики држи пушка додека е опкружен со скршено стакло внатре во зградата. Полицијата тврди дека напаѓачот поставил заседа за веднаш штом пристигнале полицајците да ги нападне.

Хемфри објаснил дека поради одразот, полицајците не можеле да го видат напаѓачот низ стаклената влезна врата, додека тој имал добар поглед кон нив. На видеото се гледа како полицаецот вади пушка од багажникот на своето патролно возило и им наредува на колегите да го покријат.

Полицаецот потоа, со колегата, почнал да се приближува до банката. Во моментот кога полицајците се движеле кон влезната врата, напаѓачот испукал серија куршуми. Едниот од полицајците бил застрелан во главата.

Полицијата го идентификуваше осомничениот напаѓач кој уби најмалку четири лица во банка во Луисвил, Кентаки, како Конор Старџен (23) кој бил вработен во банката, пишува Си-ен-ен.

Дваесет и тригодишникот, според Си-ен-ен, бил известен дека ќе биде отпуштен од банката во Луисвил, каде што работел една година, по што напишал белешка до своите родители во која навел дека ќе пука во банката.

Се додава дека тој го снимал и го пренесувал во живо пукањето во банката на социјалната мрежа Инстаграм. Снимката подоцна била избришана од социјалната мрежа, но се наведува дека полицијата го поседува видеото.

Загинатите се на возраст од 40, 57, 63 и 64 години. Останатите девет лица, од кои двајца полицајци и седуммина цивили, се повредени и се пренесени в болница. Тројца од повредените се во критична состојба, меѓу кои и еден полицаец кому му било пукано во главата.

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Стефан Ристовски потпиша нов договор со Динамо Загреб

Следно

Папата Франциск сака да се расветли мистеријата на девојката од Ватикан која исчезна пред 40 години

Latest from Blog