(ВИДЕО) Објавена снимка од центарот на ослободениот Херсон: Град на духови

1 min read

Херсон е главен град на истоимениот регион на југот на Украина. Русите го окупираше во првите недели од војната, а украинската војска го ослободи по деветмесечна окупација

Јулија Мендел, поранешна портпаролка на украинскиот претседател Володимир Зеленски, објави видео од ослободениот украински град Херсон. Видеото, според Мендел, го прикажува центарот на Херсон морничаво празен.

„Погледнете го Херсон. Ова е центарот. Град на духови. Пред војната, во градот живееле 330 000 луѓе“,

објави Мендел на Твитер со видеото.

Херсон е главен град на истоимениот регион на југот на Украина. Русите го окупираше во првите недели од војната, а украинската војска го ослободи по деветмесечна окупација, кога Русите се повлекоа на другиот брег на реката Днепар.

Но, оттогаш Русите редовно го гранатираат градот, кој е напуштен од голем број жители.

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Стојкова Серафимовска: Каде отидоа 30 милиони денари за училиштето во Љубојно и зошто се уништува Старата скопска чаршија?

Следно

Палестинците ја прекинуваат безбедносната соработка со Израел

Latest from Blog