(ВИДЕО) Ново пукање во Србија: Седум ранети, има и убиени

1 min read

Српските медиуми пишуваат дека меѓу ранетите има и деца, како и полицаец

Принтскрин од видео на каналот „Мој Београд“ на Инстаграм

Ново пукање вечерва ја потресе Србија. Во селото Дубона кај Младеновац ранети се седум луѓе, а полицијата и екипи на брза помош се наоѓаат на местото на настанот, пренесува новинската агенција Танјуг.

Порталот „Телеграф“ првично јави дека пријавата во полиција пристигнала кратко по 23 часот, а неофицијални информации говорат и дека меѓу ранетите има и деца.

Истиот медиум, подоцна објави и дека, покрај седуммината ранети, убиени се и две лица. Била распишана и потерница по момче со иницијали У.М. на возраст од 21 година.

Наводно, тој избегал со возило „мерцедес“ од кое и пукал најверојатно со автоматска пушка.

Истите информации, ги пренесуваат и повеќе други медиумите во Србија. „Блиц“, повикувајќи се на свои извори, наведува дека можно е да има и повеќе жртви.

Меѓу потешко ранетите, како што неофицијално пренесува телевизијата Н1, е и полицаец.

„Новости“, пак, пишува дека убиените се полицаец и неговата сестра.

На социјалните мрежи кружи и видеоа кои го пренесуваат медиумите, а на кое се гледаат десетици автомобили на полицијата, специјалните единици и Итната медицинска помош како се движат од Белград кон Младеновац.

Вечерашното пукање доаѓа откако вчера во основно училиште во Белград ученик (13) уби девет лица – чуварот и осум ученици.

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Искрено, се надевам дека книгата во својот вообичаен облик нема да исчезне од животот на идните генерации, рече академик Урошевиќ на отворањето на 35. Саем на книгата

Следно

Српски медиуми: Расте број на мртви – тројца убиени кај Младеновац, напаѓачот сè уште пука?

Latest from Blog