(ВИДЕО) На демонстрациите во Шведска беше обесена кукла на Ердоган – Турција реагираше

1 min read

Министерството за надворешни работи на Шведска потврди дека амбасадорот бил повикан во Министерството за надворешни работи во Анкара, но одби да даде детали за што се разговарало

Турција денеска го повика шведскиот амбасадор во Анкара, Стафан Херстром, на дискусија во врска со демонстрациите во Стокхолм.

На демонстрациите, кукла што го претставува турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган висеше за нозе пред градското собрание, изјави дипломатски извор за Ројтерс.

„Очекуваме дека сторителите на инцидентот ќе бидат идентификувани и дека ќе се спроведат потребните процеси и Шведска ќе ги исполни своите ветувања“,

изјави дипломатски извор од Турција.

Министерството за надворешни работи на Шведска потврди дека амбасадорот бил повикан во Министерството за надворешни работи во Анкара, но одби да даде детали за што се разговарало. Херстром претходно беше повикан во октомври поради „навредлива содржина“ за Ердоган на шведската јавна телевизија.

На протестите во Стокхолм посебно беше истакнато прашањето за турското владеење во минатото, при што Ердоган рече дека на членовите на забранетата Курдистанска работничка партија (ПКК) не треба да им се дозволи да парадираат во Шведска.

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Албанија на прагот на епидемија на грип, се зголемува бројот на заразени, болниците се полни

Следно

Попов: Владата треба да реагира со робусна акција и сериозна стратегија за справување со загадувањето, мерките на СДСМ се популистички

Latest from Blog