Украинците споделуваат видео: „Војската ве моли за молк“

1 min read

Плановите сакаат тишина. Почетокот на контраофанзивата нема да биде објавен, стои во текстот прикажан на крајот од видеото, што го сподели и заменик-министерката за одбрана на Украина, Хана Маљар

Сe повеќе украински функционери споделуваат видео на социјалните мрежи во кое украинската војска повикува на молк. Истото вчера го направи и Антон Герашченко, советник во украинското Министерство за внатрешни работи.

„Вооружените сили на Украина бараат молк во информативниот простор“,

напиша Герашченко покрај видеото објавено на Твитер на кое се гледаат војници како ги креваат показалците кон устата во гест што симболизира тишина.

„Плановите сакаат тишина. Почетокот на контраофанзивата нема да биде објавен“, стои во текстот прикажан на крајот од видеото, што го сподели и заменик-министерката за одбрана на Украина, Хана Маљар.

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Русија: Украинската Армија спречена да го пробие јужниот фронт во Доњецк

Следно

Кина: Најмалку 19 загинати при уривање на дел од планина во провинцијата Сечуан

Latest from Blog