Украина: Во руските напади врз Киев уништени се повеќе од 40 цели во воздух

1 min read

КИЕВ (АА) – Руската војска изврши воздушен напад врз Киев, главниот град на Украина, а украинските сили уништија повеќе од 40 проектили во воздух, јавува Анадолу.

Воената управа на градот Киев соопшти дека руската војска извршила воздушен напад врз главниот град на Украина.

Соопштено е дека руските сили во раните утрински часови лансирале ракети и беспилотни летала кон Киев, а само во мај биле извршени 15 воздушни напади врз главниот град.

Наведено е дека противвоздушните системи откриле повеќе од 40 цели и ги уништиле во воздух.

Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко, на својот профил на социјалните мрежи објави дека некои фрагменти од проектилите уништени во воздух, погодиле цивилна инфраструктура во различни области и предизвикале штета.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Почна?

Следно

Сирија: Израел изврши ракетен напад на околината на Дамаск

Latest from Blog