Учениците од Гази Баба заминаа на зимски училишен камп

1 min read

За прв пат со финансиска поддршка од Општина Гази Баба се организира зимски училишен камп за учениците од основните училишта.

Градоначалникот на Општина Гази Баба, Бобан Стефковски се сретна со учениците и им посака среќен пат.

– Утрово имав можност да им посакам среќен пат на учениците од општинските основни училишта на територија на општина Гази Баба кои заминаа на зимски училишен камп. За прв пат оваа година, општина Гази Баба преку директна финансиска помош ја субвенционира цената за секој ученик. Оваа активност, општина Гази Баба ја реализира во соработка со општинскиот сојуз за училишен спорт на Гази Баба. Дополнително во буџетот за 2023 година се обезбедени финансиски средства за субвенционирање на 400 ученици од училиштата во Гази Баба за учество во летниот училишен камп. Овие кампови се одлична можност за дружење и дополнителна едукација на учениците, информира Стефковски.

ИЗВОР: skopjeinfo.mk

Претходно

Србија има околу 760.000 жители помалку отколку во 2011 година

Следно

Во Србија повторно протече амонијак, 10 лица префрлени во болница во Панчево

Latest from Blog