Уапсен сообраќаен инспектор за железничката несреќа во Грција

1 min read

Сообраќајниот инспектор на Грчките железници денеска е приведен поради железничката несреќа од 28 февруари во која во Темпи загинаа 57 лица, објави „Катимерини“.

Главниот инспектор Димитрис Николау (63) во несреќата е обвинет за „нарушување на безбедноста на сообраќајот“ што предизвика смрт на многу луѓе, како и убиство од небрежност.

Николау е вториот притворен во овој случај и може да биде осуден од десет години затвор до доживотен затвор.

Во притвор е и шефот на железничката станица каде се случи дефектот, Василис Самарас (57). Тој ја призна одговорноста за директниот судир на патнички и товарен воз во Темпи, во близина на градот Лариса.

Во сударот на патнички и товарен воз на 28 февруари загинаа 57 лица, десетици беа повредени, а девет лица се уште се на болничко лекување.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Украина ќе ги бојкотира меѓународните натпреварувања со руски спортисти

Следно

МВР со детали за верижниот судир во Аеродром

Latest from Blog

Кралот на неблагодарните

Планинарот Равичандар Тарумалингам е најден во озлогласената „смртна зона“ на Еверест, на околу 8.300 метри, каде