Турција ја откажа планираната посета на шведскиот министер за одбрана

1 min read

Турција ја откажа планираната посета на шведскиот министер за одбрана како одговор на дозволата на земјата да одржи антитурски протест.

Турскиот министер за одбрана Хулуси Акар изјави дека планираната посета на неговиот шведски колега Пал Јонсон на 27 јануари нема да се одржи. Тој рече дека посетата повеќе нема „никакво значење или цел“, бидејќи Шведска продолжува да дозволува „одвратни“ демонстрации против Турција.

Турција, како земја-членка на НАТО, го одложува одобрувањето на барањето на Шведска за приклучување кон воената алијанса додека властите не ги разбијат групите кои Анкара ги смета за закани за безбедноста, а откажувањето на посетата е последниот потег на огорченост поради она што се разбира да биде неактивноста на Шведска.

Шведска се подготвува за неколку демонстрации овој викенд. Екстремно десничарски активист од Данска добил дозвола од полицијата да организира протест пред турската амбасада во Стокхолм каде има намера да го запали Куранот. Во исто време, протурски и прокурдски групи планираат демонстрации во главниот град на Шведска.

Турција вчера го повика шведскиот амбасадор да ги осуди протестите. Турција, САД и ЕУ ја сметаат ПКК за терористичка група.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Чулев: МВР доделила милионски бизнис на приватна фирма за набавка на храна иако има свои кујни (ФОТО)

Следно

Се степале на кејот на Вардар поради домашните миленици

Latest from Blog

„Бреме“ од Мила Јовановиќ – Миленковиќ, „Измислена приказна“ и „Не застанувај продолжи понатаму: Лукавиот“ од Мики Душански избрани на конкурсот за откуп на необјавен и непоставуван македонски драмски текст

Министерството за култура, во соработка со Македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ – Прилеп, информира за резултатите од „Конкурсот за откуп