Турскиот претседател се извини поради доцнењето на помошта по земјотресот

1 min read

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска им се извини на жителите на провинцијата Адијаман на југоистокот на земјата, една од најтешко погодените од разорниот земјотрес на 6 февруари, поради доцнењето со пристигнувањето на помошта.

– Поради разорниот ефект од тресењето и лошото време, првите неколку дена во Адијаман не можевме да работиме како што сакавме. Се извинувам за тоа, рече Ердоган.

Турскиот претседател денеска го посети тој дел од земјата, три недели по земјотресот во кој загинаа повеќе од 44.000 луѓе во Турција, а ја погоди и соседна Сирија, каде загинаа најмалку 5000 лица.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Во денешниот земјотрес во Турција загина најмалку едно лице, а се урнаа речиси 30 згради

Следно

Јаулески за Алијанса на Албанците: Таравари е заложник на Груби, кога нема да им требаат во владата ќе ги шутнат

Latest from Blog