Туркије спаси 59 нерегуларни мигранти

1 min read

АНКАРА (АА) – Единиците на Турската крајбрежна стража спасија 59 нерегуларни мигранти крај брегот на турската област Измир, објави вчера Командата на Турската крајбрежна стража, известува Анадолу.

Мигрантите, кои од грчките сили биле потиснати во турските територијални води, се наоѓале во чамци за спасување.

Спасени се 16 мигранти кај брегот на округот Мендерес и 43 кај Сеферихисар.

Мигрантите се упатени во покраинската дирекција на Претседателството за управување со миграции.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS).

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

УЕФА објави акциски планови за клупските финалиња

Следно

Пукано врз автомобилот на турскиот амбасадор во Картум, Чобаноглу

Latest from Blog