Туркије: Посилен земјотрес регистриран во Малатија, опасност од уривање на одредени згради

1 min read

АНКАРА/МАЛАТИЈА (АА) – Земјотрес со јачина од 4,7 степени според Рихтеровата скала ја погоди областа Јешилјурт во Малатија, Туркије, јавува Анадолу.

На страницата на Управата за катастрофи и вонредни состојби (АФАД) е објавено дека земјотресот е регистриран во 15:04 часот по локално време.

Епицентарот бил во Јешилјурт во Малатија. Регистриран е на длабочина од седум километри.

По земјотресот во центарот на Малатија се појави опасност од уривање на некои згради и џамиски минариња во градот.

Четирикатница на улицата Фузули, што беше оштетена и евакуирана по земјотресот со епицентар во Кахраманмараш, се наведна нанапред по денешниот земјотрес.

Полициските екипи ја затворија улицата за сообраќај и за пешаци.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS).

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Бубевски за РСЕ: Застареноста на делото на Даравелски е завршена работа, но може да се оди на конфискација на имотот 

Следно

Турција ги прекина спасувачките акции, почнува фазата на расчистување на урнатините

Latest from Blog