Тридневна жалост во Грција по железничката несреќа

1 min read

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис од денеска до петок прогласи тридневна жалост во Грција по железничката несреќа кај Лариса во која најмалку 32 лица го загубија животот.

Знамињата на сите јавни објекти ќе бидат на половина копје и одложени се сите јавни настани.

Паралелно, Мицотакис заминува за Лариса.

Несреќата се случи кусо пред полноќ, кога од засега непознати причини, се судрија товарен и патнички воз.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Објавен нов повик за финансиска поддршка за нови авиолинии

Следно

Приватните превозници и Град Скопје постигнаа договор

Latest from Blog