Топлината поврзана со климатските промени го влоши ефектот од сушата во Аргентина

1 min read

Екстремно високите температури во Аргентина поврзани со климатските промени го влошија влијанието на историската суша што ги погодува земјоделските области на јужноамериканската земја од минатата година, велат научниците во најновиот извештај.

Научниците поврзани со групата World Weather Attribution (WWA) велат дека брзата анализа покажала дека климатските промени директно не ги намалуваат врнежите, но дека високите температури веројатно ја намалуваат достапноста на вода и го влошуваат ефектот на сушата.

Сушата ги погоди посевите со соја, пченка и пченица во земјата, која е најголем светски извозник на масло од соја во светот и трет по големина извозник на пченка, што доведе до нагло намалување на прогнозите за жетвата. Сушата го погоди и соседен Уругвај.

Недостигот на врнежи е поврзан со присуството на климатскиот феномен Ла Ниња, заладување на екваторијалниот Пацифик што ја намалува количината на врнежи во делови од Аргентина. Сепак, научниците велат дека екстремните температури се производ на глобалното затоплување.

– Регионот исто така доживува интензивни топлотни бранови, чија фреквенција, интензитет и времетраење се зголемени поради климатските промени, се вели во извештајот на WWA.

Минатата недела, голем дел од обработливото земјиште во Аргентина беше погоден од нов топлотен бран кој траеше неколку дена и брзо ги потроши врнежите што паднаа кон крајот на јануари и февруари во областите на кои очајно им е потребна вода по минатогодишниот топлотен бран.

– Повисоките температури во регионот кон крајот на 2022 година, припишани на климатските промени, ја намалија достапност на вода во моделите, соопшти WWA.

– Ова укажува дека климатските промени веројатно ја намалија достапноста на вода во овој период, зголемувајќи ја земјоделската суша, иако студијата не беше во можност да го квантифицира овој ефект, додаваат експертите.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Уценувал, ширел омраза и малтретирал новинарки: Поднесено обвинение против сопственикот на „ДоказМ“

Следно

Собрани 30.378.353 денари за настраданите во земјотресот во Турција и Сирија

Latest from Blog