ТЕШКА СУДБИНА ЗА ДЕВОЈЧЕТО КОЕ МУ ЈА ЧУВАШЕ ГЛАВАТА НА БРАТЧЕТО ПОД УРНАТИНИТЕ – храбрата мала Сиријка се соочува со пекол! (ВИДЕО)

1 min read

Две деца (брат и сестра) беа спасени по поминати 36 часа под урнатините во Сирија. На социјлните мрежи се појави снимка од спасувачит кои ги извлекуваат од срушената куќа.

Додека се бараше најдобриот пат за да им се пристапи, спасувачите ги охрабрувале децата да бидат силни и да не плачат.

Медиумите веднаш објавија дека девојчето кое се вика Мариам има 7 години , за сето време го галела помалото братче Илаф по косата и со раката му ја штитела главата.

Светските медиуми минатата недеа пренесоа дека во еден момент девојчето тивко му кажало на човекот да ја спаси од урнатините.

-Извлечиме од тука, ќе направам се за тебе. Ќе ти служам, му рекло исплашеното девојче, на што спасувачот одговорил „Не, не“.

Во меѓувреме светските медиуми пишуваат дека состојбата на девојчето е влошена по добиената рана на ногата од под рушевините.

„Братот и сестрата се единствени преживеани во семејството, а раната на нејзината нога е сериозна. Џинан може никогаш да не оди како претходно, нема да лажам. Ако раната не зарасне може ќе бидеме приморани да ја ампутираме нејзината нога“, вели нејзиниот лекар Ваџи Ел Карат.

Инаку за неа и нејзиниот брат ќе се грижат нејзиниот чичко и стрина откако останаа сираци во земјотресот.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Ѓорѓиевски се сретна со вишиот директор на НДИ во земјава, Роберт Скот Хејзлет

Следно

Ристески до Ковачевски: Џабе е реконструкција, излез од оваа ситуација е можен само со избори

Latest from Blog

Тухел останува во Баерн

Германскиот стратег Томас Тухел и следната сезона ќе биде тренер на минхенски Баерн, потврди претседателот на