Татко и ќерка спасени од урнатините 32 часа по земјотресите во Туркије

1 min read

ЕЛАЗИГ (АА) – Спасувачките екипи успеале да спасат уште 4 лица, вклучувајќи татко и ќерка од урнатините на зграда во Малатја, 32 часа по разорните земјотреси што вчера ги потресоа јужните делови на Туркије, јавува Анадолу.

Бројни спасувачки екипи продолжуваат со акциите за претрага и спасување со цел да ги пронајдат луѓето кои останале заглавени под урнатините по разорниот земјотрес.

Противпожарната екипа што пристигна од Елазиг денес од урнатините на една зграда успеа да спаси 4 лица, меѓу кои се татко, неговата тригодишна ќерка и 16-годишниот син од неговиот брат.

Сите четири лица се префрлени во болница.

Според најновите информации, 3.549 лица загинаа, а најмалку 22.168 се повредени во земјотресите што вчера ги потресоа јужните делови на Туркије. Од урнатините на зградите се спасени над 8.000 лица.

– Разорни земјотреси што вчера ја потресоа Туркије 

Два силни земјотреси, првиот со интензитет од 7,7 степени по Рихтер вчера наутро во 4:17 часот по локално време со епицентар во округот Пазарџик и вториот во 13:24 часот, со интензитет од 7,6 степени по Рихтер со епицентар во местото Елбистан, ги потресоа јужните делови на Туркије. Епицентрите на земјотресите се регистрирани во турската област Кахраманмараш.

И турските области Газиантеп, Шанлиурфа, Дијарбакир, Адана, Адијаман, Малатја, Османие, Хатај и Килис се тешко погодени од земјотресите. Во текот на денот имаше и голем број последователни потреси со помал интензитет.

Земјотресите се почувствуваа и во соседна Сирија, но и во Ирак, Либан, Египет и други региони.

Туркије прогласи седумдневна жалост поради разорните земјотреси што ја потресоа земјата.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS).

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

(ВИДЕО) Како напредна дивоградбата близу Старата скопска чаршија

Следно

Зеленски му изрази сочувство на Ердоган поради разорниот земјотрес

Latest from Blog