СЗО за земјотресите во Туркије: Сведоци сме на најголемата природна катастрофа во последните сто години

1 min read

АНКАРА (АА) – Директорот на Светската здравствена организација (СЗО) за Европа, Ханс Клуге, говорејќи за земјотресите во јужна Туркије и Сирија, рече дека се сведочи на најголемата природна катастрофа во последните сто години, јавува Анадолу.

Светската здравствена организација покрена апел за помош и поддршка во вредност од 43 милиони долари за подрачјата погодени од земјотресите во Туркије и Сирија.

„Очекувам ова барем да се удвои во наредните денови бидејќи ќе добиеме подобра проценка за обемот на оваа криза и потребите“, рече Клуге.

Тој рече дека парите ќе бидат искористени за „да се обезбеди пристап до најранливите и тешко достапни граѓани, да се обезбеди посттрауматска рехабилитација и да се обезбедат основни лекови и комплети за итни случаи за да се пополнат итните празнини во здравствената заштита“.

Исто така, ќе се користат за „да се обезбеди витална ментална и психосоцијална поддршка на погодените граѓани и да се обезбеди континуитет на рутинските здравствени услуги, особено за жените, децата и постарите лица“.

Клуге додаде дека СЗО доставила најголем број тимови за итна медицинска помош во европскиот регион на СЗО во неговата 75-годишна историја.

Тој изјави дека досега во Туркије пристигнале 12 екипи на итната медицинска помош, а на пат се уште десет.

„Сега е време меѓународната заедница да ја покаже истата великодушност што Турција ја покажа кон другите нации низ годините“, нагласи Клуге.

Како што рече, Туркије примила 4,2 милиони бегалци, што е најголемата популација на бегалци во светот.

„Сведоци сме на најлошата природна катастрофа во европскиот регион на СЗО во последниот век. Закрепнувањето и заздравувањето ќе бара време и напор. Но, можам да ве уверам дека СЗО ќе остане непоколеблива, со народот на Туркије и Сирија, онолку долго колку што е потребно“, рече Клуге.

Батир Бердикличев, претставник на СЗО во Туркије, рече дека „сериозните оштетувања на водоводните и канализационите системи се загрижувачки и го зголемуваат ризикот од болести што се пренесуваат преку вода“.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Даравелски доби ново судење: Кривичен и Апелација пресекоа дека не знаел оти треба да оди во затвор

Следно

Стефковски со амбасадорот на Словенија закројуваше лозница

Latest from Blog

Почна?

„Интензитетот се зголемува ама ќе треба да мине прилично долго време,“ изјавил Подолјак, порачувајќи дека како