СЗО прогласи крај на пандемијата на коронавирусот

1 min read

Укинувањето на вонредната состојба е знак за напредокот што светот го постигна во оваа област, но коронавирусот сè уште е присутен, соопшти СЗО, иако тоа повеќе не претставува вонредна состојба

Светската здравствена организација (СЗО) прогласи крај на пандемијата на коронавирус откако денеска соопшти дека заразата веќе не е глобална здравствена вонредна ситуација.

Пред три години, на 30 јануари 2020 година, Комитетот за итни случаи на СЗО прогласи глобална вонредна состојба поради коронавирусот, потсетуваат британските медиуми.

Ваквиот статус помогна меѓународното внимание да се фокусира на здравствената закана, како и да се зајакне соработката за вакцини и третмани.

Укинувањето на вонредната состојба е знак за напредокот што светот го постигна во оваа област, но коронавирусот сè уште е присутен, соопшти СЗО, иако тоа повеќе не претставува вонредна состојба.

Во меѓувреме, над 6,9 милиони лица починаа од последиците на коронавирусот.

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Недоразбирање во сообраќајот заврши со групна тепачка

Следно

Л‘ Екип: Меси веќе го одигра последниот натпревар во дресот на ПСЖ

Latest from Blog