Супермоделот Татјана Патиц почина на 56-годишна возраст 

1 min read

Татјана Патиц своевремено беше прогласена за една од најубавите жени на светот, а ја доби и титулата „најмистериозна манекенка“. Многумина ќе ја паметат по нејзиното учество во видео-спотот на Џорџ Мајкл за хитот Freedom. Причината за смртта на Татјана Патиц сè уште не е објавена

Супермоделот Татјана Патиц, позната како член на славната петорка, која во текот на 1990-тите години од минатиот век ја формираше со Наоми Кембел, Синди Крафорд, Линда Евангелиста и Кристи Тарлингтон, почина на 56-годишна возраст. 

Татјана Патиц во Хамбург, 2006 година/Фото: EPA-EFE/Kay Nietfeld GERMANY OUT

Татјана Патиц своевремено беше прогласена за една од најубавите жени на светот, а ја доби и титулата „најмистериозна манекенка“. 

Манекенката во еден момент реши да се повлече од јавноста за да се посвети на семејниот живот, а во некои од своите изјави велеше дека „ги презира деновите на нејзината најголема слава“.

 Така во едно интервју пред две години изјавила дека „никогаш не ја продала душата“. 

 Сепак, таа се занимаваше со манекенство до 2019 година, кога чекореше на пистата за брендот „Етро“ во Милано. 

Татјана Патиц е родена во Германија, а пораснала во Шведска. Со манекенство започнала да се занимава на 17 години, кога го освоила третото место на натпреварот „Елит модел арк (Elite Model Arch) во Стокхолм. 

Наградата била патување во Париз со ограничен временски договор. 

Сепак, како што потсетува РТС, ѕвездата не беше родена толку брзо, бидејќи Патиц долго време беше без сериозен ангажман. 

Татјана Патиц во Минхен, 4 декември 2015 година/Фото: EPA/URSULA DUEREN

 Нејзината кариера тргна во нагорна линија, откако беше забележана од познатиот фотограф Питер Линдберг. 

 Таа беше на насловните страница на повеќе од 200 најпрестижни списанија. 

 Многумина ќе ја паметат по нејзиното учество во видео-спотот на Џорџ Мајкл за хитот Freedom. 

 „Татјана отсекогаш била европски симбол за шик“,

говореше  Ана Винтур, уредничката на Вог. 

Причината за смртта на Татјана Патиц сè уште не е објавена. 

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Сестрата на Тупанчески ја повлече кандидатурата за функцијата за која решава брат ѝ – министер

Следно

Трајанов: Прво закон за една изборна единица, потоа избори и на крајот уставни промени

Latest from Blog