Стоиљковиќ: Во државата се случуваат низа на бесмислици затоа се неопходни предвремени избори

1 min read

Во државава се случуваат серија бесмислици, се случува ерозија на се, во сите институции. Власта нема реална перцепција за состојбите во општеството, рече Иван Стоиљковиќ, претседател на Демократска партија на Србите во Македонија на гостување во емисијата Што не е јасно што се емитува на телевизија Алфа.

„Македонија има крајно некомпетентно раководство кое прави сериозни пропусти и наместо да ги решава проблемите тие само се собираат на купче. Состојбата е лоша и на економски и политички план. СДСМ која се декларираше како државотворна партија стана слуга на еден коалициски партнер и го изгуби чувството за срам и за државните интереси. А многу работи зависат од СДСМ во моментов“, рече Стоиљковиќ.

Стоилковиќ се осврна и на уставните измени.

„Партиите од власта ја залажуваат јавноста. Уставни измени јасно е дека нема да поминат и тие се подготвуваат за предвремени избори. Сега имаат проблем поради внатрепартиските превирања, во ДУИ е почнато и сега остнува да се види што ќе се случува во СДСМ. Тоа е партија која ја чека губење и на оној малку преостанат рејтинг“, рече Стоиљковиќ.

Според него како и да е изборите ќе бидат брзи.

„Ние во секој случај сме во изборна година, кога и да се случат изборите“, кажа Стоиљковиќ.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Мајкрософт ќе укине 10.000 работни места како дел од подготовките за рецесија

Следно

Вучиќ: Пред Србија тешка година, една од најтешките во поновата историја

Latest from Blog

Тухел останува во Баерн

Германскиот стратег Томас Тухел и следната сезона ќе биде тренер на минхенски Баерн, потврди претседателот на