Статистиката вели: Во Македонија е најлесно да избегаш од затвор од цела Европа

1 min read

Македонија убедливо води во статистиката на затвореници што избегале од затвор. Во нашата земја 691 затвореник на секои 10.000 затвореници избегале од затвор.

Веднаш по нас се наоѓаат Холандија со 315 избегани на 10.000 затвореници и Швајцарија со 284.

Интересен е фактот што некои земји воопшто не пријавиле случаи на бегство од затвор, а меѓу нив се Албанија, Црна Гора, Словенија, Малта и Кипар.

Податоците за оваа карта доаѓаат од Годишната казнена статистика на Советот на Европа.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

(ВИДЕО) Молел за помош, а полицијата го држела на земја: Почина роднина на соосновачот на „Животите на црните луѓе се важни“

Следно

Почна бербата на лутите пиперки во Струмичко

Latest from Blog