Спасовски: Апелирам за смиреност до сите граѓани по повод чествувањето раѓањето на Гоце Делчев, нема да дозволиме понижување на македонскиот народ

1 min read

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска упати апел за смиреност до сите граѓани по повод чествувањето на 4 февруари, денот на раѓање на нашиот великан Гоце Делчев. Вели, како министер за внатрешни работи нема да дозволи понижување на македонскиот народ.

-Институциите работат и се прибираат информации кои значат дека ова очекување на граѓаните ќе биде реализирано. Мораме да ја деескалираме состојбата што неодговорните политичари, групи и поединци сакаат да ја влошат. Нема да дозволиме никаква ескалација, инцидент или понижување на македонскиот народ и држава од никого. Тука се институциите на системот коишто функционираат и коишто мораат да ги обезбедат сите очекувања кои ги имаме. Сакам да упатам јасна порака до политичките субјекти и политичарите, да бидеме одговорни во овој процес. Бидејќи, неодговорноста не прави добро на граѓаните и државата, мирот и стабилноста е одговорност на секој еден од нас. Да се напушти таква реторика од разни „патриотски институти” за тоа што можат да направат. Немојте како граѓани да подлегнувате на повик на било кои политички субјекти и да преземате надлежност на институциите, вели Спасовски.

Посочува дека ова е порака до сите коишто сакаат да учествуваат.

-Затоа што минатото покажа дека оние коишто ги мотивираат луѓето наводно да ја чуваат демократијата, државата и националноста, тие остануваат нечепнати. Оние кои посегнуваат по државата, по институциите, сега се наоѓаат во затворските институции.

Секој да овозможи чествувањето на 4 Февруари да биде достоинствено, а институциите се тука да се грижат за се што треба за редот и безбедноста во државата.

Никој не смее да биде и нема да му биде дозволено да биде над државата, нагласува министерот за внатрешни работи.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Фон дер Лајен: Русија ќе ја плати цената за војната

Следно

ТРАГЕДИЈА ВО СЛОВЕНИЈА – автобус со странски регистарски таблички излета од патот, има и мртви! (ФОТО)

Latest from Blog

Кралот на неблагодарните

Планинарот Равичандар Тарумалингам е најден во озлогласената „смртна зона“ на Еверест, на околу 8.300 метри, каде