Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено и по претежно суви коловози

1 min read

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини од македонска страна нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.

До 15 март важи обврската за задолжително поседување зимска опрема во возилата, без оглед на моменталната временска состојба.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Зеленски: Приоритет е да се задржат руските напади

Следно

Во Визбегово на диво работеле три отпади за половни возила

Latest from Blog