Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по наместа влажни коловози – слаби врнежи од снег кај Страцин и Ѓавато

1 min read

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по наместа влажни коловози. Слаби врнежи од снег има кај Страцин и на планинскиот премин Ѓавато, но нема пречки во сообраќајот, информира АМСМ во вечерашниот извештај за состојба на патиштата.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини од македонска страна нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Краснов: Русија изврши повеќе од 9.000 нелегални мобилизации

Следно

Оптимистичка прогноза на ЕБОР: Албанската економија ќе порасне за 3 отсто, но инфлацијата и иселувањето се закана

Latest from Blog