Со употреба на физичка сила и удари, ја принудил на сексуални односи: 24- годишен скопјанец осомничен за силување

1 min read

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кое постои основано сомневање дека сторило кривично дело – Силување од член 186 став 1 од Кривичниот законик.

Осомничениот 24-годишен скопјанец, на 13 јануари, во стан на улицата „Мавровска“, извршил обљуба врз девојка со која претходно бил во неколкумесечна љубовна врска. Тој влегол во станот во кој престојувала оштетената и иако таа се спротивставувала, со употреба на физичка сила и удари, ја принудил на сексуални односи.

Надлежниот јавен обвинител до судијата на претходна постапка од Основниот кривичен суд Скопје достави предлог за определување мерка притвор за осомничениот, бидејќи постојат околности кои укажуваат на опасност од бегство и можност тој да го повтори делото.​​

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Мицкоски: Работиме за сигурна иднина, 225 милиони денари капитални инвестиции во Штип и изградба на 3 катни гаражи во вредност од 30 милиони денари

Следно

Што вклучува хуманиот третман на кучињата во „Лајка“?

Latest from Blog