Снимено уривањето на зграда предизвикано од земјотресот во турскиот град Газиантеп

1 min read

ГАЗИАНТЕП (АА) – Уривањето на зграда од 10 ката во турскиот град Газиантеп го забележаа камерите, денес по вториот разорен земјотрес што го потресе јужниот дел на оваа земја, известува Анадолу.

Нов земјотрес со интензитет од 7,6 степени по Рихтер по вторпат ја потресе јужната турска област Кахраманмараш, по земјотресот од 7,7 степени утрово. Епицентарот на земјотресот бил во местото Елбистан, а се случил во 13:24 часот по локално време, на длабочина од 7 километри.

06.02.2023

Снимено уривањето на зграда предизвикано од земјотресот во турскиот град Газиантеп

– Уривањето на зграда од 10 ката во турскиот град Газиантеп го забележаа камерите, денес по вториот разорен земјотрес што го потресе јужниот дел на оваа земја

Орхан Татар, експерт на АФАД, потврди дека станува збор за два одделни земјотреси.

„Во регионот (Кахраманмараш) постои сериозна земјотресна активност. Последователните потреси ќе продолжат со магнитуди од 6,5 до 6,7 степени“, појасни Татар.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS).

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

За шест месеци во Албанија исчезнале 36 деца без придружба од Сирија и Иран

Следно

13 земји од Европската Унија нудат да испратат спасувачки тимови во Туркије

Latest from Blog