Снежни врнежи го зафатија северот на Сирија

1 min read

АЗАЗ (АА) – Бран снежни врнежи ги погодија северните делови на Сирија, што дополнително им го отежна животот на бегалците во таа земја погодена од војна, но децата и во такви ситуации уживаат во играта и зимските радости, јавува Анадолу.

Снег од вчера паѓа во повеќе сириски градови како Азаз, Ал Баб, Чобанбеј, Џарабулус и Африн.

Станува збор за региони под контрола на сириската опозиција, кои со операциите на турските безбедносни сили беа ослободени од терористичката окупација на ДЕАШ и ПКК.

Врнежите им донесоа дополнителни проблеми на бегалците кои живеат во стотици кампови, каде што условите за живот се и онака тешки.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Отстранет е дефектот на системот на граничните премини, се пропуштаат возила за влез и излез

Следно

„Сакаме лек, здравјето пред профитот“ – пациентите со цистична фиброза протестираа пред Владата

Latest from Blog