Славе Ѓорго Димоски: За жал во ова време-невреме, повеќе се грижи јазикот за нас, отколку ние за него

1 min read

Интернационалната манифестација „Поетска ноќ во Велестово” која се одржува 35 години се обидува да го зачува македонскиот литературен збор. Но, за жал, во ова време-невреме, повеќе се грижи јазикот за нас, отколку ние за него, посочи истакнатиот македонист Славе Ѓорго Димоски, добитник на Свети Климентовата повелба што ја доделува Општина Охрид во чест на патронот на градот Св. Климент.

Како што знаеме дека имаме чудни политички ветришта кои некако,на некој начин го оспоруваат тој неоспорен факт дека македонскиот јазик постои. Ова не е една ветрометина за нашиот јазик. И денес ќе се избориме и ќе настојуваме ни една црна дамка да не падне врз тој свет јазик , рече Славе Ѓорѓо Димоски

Republika.mk – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

ИЗВОР: republika.mk

Претходно

ВМРО-ДПМНЕ: Дезертерот Ковачевски ќе биде заменет со нов дезертер Џафери!

Следно

Движењето Беса ја обвини власта: Албанските населени места без автопати, на Владата приоритет казината

Latest from Blog