Силен земјотрес ја стресе Албанија

1 min read

Земјотрес со јачина од 4,7 степени според Рихтеровата скала ја погоди Албанија синоќа во 2 часот и 43 минути, соопшти Европскиот медитерански сеизмолошки центар (EMSC).

Земјотресот е регистриран на длабочина од пет километри, а епицентарот бил на 95 километри од градот Елбасан.

Се уште не е пријавена штета. Инаку, во текот на ноќта Албанија потоа беше погодена од уште три земјотреси со јачина од 3 степени според Рихтеровата скала.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Германската министерка за надворешни работи Бербок во посета на Македонија

Следно

Американски воен брод навлегол во кинески територијални води

Latest from Blog

Тухел останува во Баерн

Германскиот стратег Томас Тухел и следната сезона ќе биде тренер на минхенски Баерн, потврди претседателот на