Силен земјотрес ја погоди Аргентина

1 min read

Земјотрес со јачина од 6,4 степени според Рихтеровата скала е регистриран на аргентинските Анди.

Според податоците на ЕМСЦ (EMSC), земјотресот бил почувствуван не само во Аргентина, туку и во блиското Чиле.

Земјотресот е регистриран на длабочина од 220 километри.

Најблискиот поголем аргентински град до епицентарот е Јуџуј.

„Потресот беше толку силно што ми падна тула врз автомобилот“, напиша еден од граѓаните на Јуџуј на страницата на ЕМСЦ.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Вартоломеј: Руската православна црква ја споделува одговорноста за злосторствата во Украина

Следно

Бразил: Рации и апсења на членови на група која планирала атентати и киднапирања на владини функционери

Latest from Blog