Шведскиот премиер Кристерсон: „Приемот на Шведска и Финска во НАТО е можен во различни фази“

1 min read

ЛОНДОН (АА) – Шведска и Финска можат да бидат ратификувани како земји членки на НАТО во различни фази, изјави денес шведскиот премиер Улф Кристерсон, јавува Анадолу.

„Не е надвор од прашање Шведска и Финска да бидат ратификувани во различни фази“, рекол Кристерсон на прес-конференцијата за поднесување барање за членство на неговата земја во НАТО, според локалните медиуми, вклучително и според дневниот весник „Афтонбладет“.

Кристерсон рече дека она што тој и Оскар Стенстром, главниот шведски преговарач за преговорите за пристапување во НАТО, го зборувале кога „се сретнале во последните недели е дека веројатноста да се случи тоа во различни фази е зголемена“.

„Шведска е подготвена за тоа што ќе направиме доколку се случи тоа“, изјави Кристерсон.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Ердоган: „Очекуваме претприемачите да се мобилизираат за обнова на градовите уништени од земјотресот“

Следно

Српски средношколец: Партијата на Вучиќ ни ветува од 40 до 60 евра ако обезбедиме гласови

Latest from Blog