Штрајк на синдикатите поради железничката несреќа утре ќе ја парализира Грција

1 min read

Железничката несреќа со 57 жртви е главната причина одбележувањето на утрешниот Меѓународен ден на жената, синдикатите во Грција да го претворат во 24-часовен штрајк со закажани низа протести.

Грција утре ќе биде без бродски и железнички сообраќај, во прекин ќе биде и јавниот превоз во Атина, со исклучок на метрото и трамвајот што ќе работат неколку часа за да им се олеснат на граѓаните да учествуваат во протестот.

Во штрајкот учествуваат и синдикатите на вработените во државните болници, и во училиштата, како и студентски здруженија.

Штрајкот го закажа синдикатот на вработените во државниот сектор (АДЕДИ), соопштувајќи дека неколку часовниот прекин во работата за одбележување на Меѓународниот ден на жената, го претвораат во штрајк за сите заедно да побараат „да се стави крај на политиката на приватизацијата и да се додели вистинска одговорност за смртоносниот криминал кај Темпи“.

За утре напладне закажани се и протести, како во Атина, така и во останатите грчки градови.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Трајанов предложи закон за формирање независна агенција за борба против корупција и криминал

Следно

Ќе се вештачи изгореното „ауди“ со кое избегаа убијците од скопската чаршија

Latest from Blog