Шпанските десничари побараа оставка на премиерот Санчез

1 min read

Демонстрантите кои учествуваа на десничарските „анти-Санчез“ протести во Мадрид во саботата побараа неодложна оставка од шпанскиот премиер Педро Санчез чија Влада, според нив, е закана за демократијата и е „најлошата“ во поновата историја на Шпанија, објави „Еурактив“.

На главниот плоштад во Мадрид се собраа антивладини демонстранти, според некои информации околу 500 илјади, додека податоците на полицијата се различни со тврдење дека имало триесеттина илјади луѓе.

Под слоганот „За Шпанија, демократијата и Уставот“, демонстрантите, насобраните луѓе завиткани во национални знамиња го осудија „политичкото талкање на земјата“.

Демонстрации „Анти Санчез“ организираа поединечни општествени организации, како и 60 поддржувачи на десницата.

Тие беа поддржани од некои партии, како што се централно-десничарската партија Популарно, крајнодесничарската партија „Вокс“ и центристичката либерална партија „Граѓани“.

За време на демонстрациите се слушаа „Санчез, оставка, предавник“, како и други антивладини пароли.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Припадници на РОСУ пукале кон возило со двајца Срби, едно лице со повреди е пренесено во болница

Следно

УШТЕ ЕДНО БЕГСТВО ОД ЗАТВОР – овој пат од Шутка!

Latest from Blog