Шолц претпочита реизбор на Бајден: Освен за САД, изборот на Трамп би бил лош и за Германија

1 min read

Ако сите луѓе се еден против друг, тогаш не може да има добра иднина, а затоа поранешниот претседател се залага за голема поделба во земјата, изјави германскиот канцелар за време на посета на училиште во близина на Берлин

Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави дека го претпочита актуелниот американски претседател Џо Бајден отколку неговиот претходник Доналд Трамп за реизбор и дека се надева оти Бајден повторно ќе биде избран на функцијата претседател на САД за уште еден мандат.

Фото: EPA-EFE/CLEMENS BILAN / POOL

Шолц ова го изјави за време на посета во основно училиште во близина на Берлин. Обраќајќи се пред учениците, Шолц го обвини Трамп дека предизвикува поделби и оти неговиот избор би бил лош не само за САД, туку и за Германија.

Одговарајќи на прашање на еден ученик, Шолц рече:

„Мислам дека сегашниот претседател е подобар, па сакам тој да биде реизбран“.

Осврнувајќи се на Доналд Трамп, Шолц рече:

„Ако сите луѓе се еден против друг, тогаш не може да има добра иднина, а затоа поранешниот претседател се залага за голема поделба во земјата“.

Неодамнешните анкети, според Ројтерс, покажуваат дека актуелниот американски претседател Џо Бајден има предност пред потенцијалните републикански противкандидати Доналд Трамп и Рон де Сантис.

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Шаленберг го оцени како катастрофален можниот влез на Украина во ЕУ пред земјите од Западен Балкан

Следно

(ВИДЕО) Опожарениот мост го држат затегнати челични кабли, но кој и како ќе пресече дали се оштетени

Latest from Blog